Hakkımızda

Köfteci Ali kimdir, ne zaman açıldı, amacımız nedir vb. gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

AKÇAABATLI KÖFTECİ ALİ KURT KİMDİR?

Ali Kurt, Akçaabat Çolaklı Mahallesinde doğdu, Orta Mahallede büyüdü. Akçaabatlıyım. İlk, orta, lise öğrenimimi Akçaabat’ta tamamladım. 1981 senesinde üniversite sınavına girmek için forum parasını babam Paşa Kurt’tan maalesef isteyemedim. Sonrasında ise üniversiteye sınav giriş hakkını kaybetmiş bir kişi olarak o tarihte Akçaabat’ta bir ilk oldum.

Bu mesleğe Cemal Seyis’in restoranında bulaşıkçı olarak başladım. Aradan tam 40 yıl geçti Cenab-ı Allah bize işletme sahipliği nasip etti. Şuan Söğütlü’de 26 yıldır Köfteci Ali isminde aynı mekânda hizmet vermekteyim.

Köfteci Ali

KÖFTECİ MESLEĞİNE KAÇ YILINDA BAŞLADINIZ?

Köftecilik mesleğine 1981 yılında bulaşıkçı olarak başladım. Sonrasında ise, bulaşıkhanededen mutfağa geçtim, mutfaktan salona geçtim. Tabi bizim zamanımızda biz bu işi severek yapıyorduk, paraya ihtiyacımız vardı, bütün işi biz yapıyorduk. Köfteye giriyorduk, mutfağında salata işine giriyorduk, meze işine giriyorduk, salona çıkıyorduk. Derken Cenab-ı Allah bize bugün bu işletme sahipliğini nasip etti.

Köfteci Ali

KÖFTECİ ALİ USTA OLARAK AMACIMIZ..

Müşterilerimize bu meslekte 40 yılın birikimi olan iyi, temiz, hijyenik ortamda orijinal Akçaabat Köftesi yedirmek ve hizmet etmektir. Allah’ımıza şükürler olsun onu da başardık, potansiyelimiz bayağı var. Akçaabat, Trabzon, yurt içi ve yurt dışında da seviliyoruz, sayılıyoruz, işimizi severek yapıyoruz.

Köfteci Ali

İLK VERGİ LEVHASINI HANGİ YILDA TAKTINIZ?

İlk vergi levhamı işyeri sahibi olarak 1995 Yılında asarak işyerimi de açmış oldum..

SONRAKİ SÜREÇTE NELER DEĞİŞTİ?

Sonraki süreçlerde değişen fazla bir şey olmadı. İşyerimi açtıktan sonra bu zamana kadar çok daha fazla çalışıyorum onu öğrendim. İnsanları seviyorum, çalışmayı seviyorum, müşterilerime hizmet etmeyi seviyorum. Bu süreçte maddi olarak bir şeyler kazandık fakat en fazla kazanımımız Türkiye’nin her tarafında yatacak, yemek yiyecek eş, dost ve arkadaşları kazandık, o çok önemli. İnsanlar, müşterilerimiz aldıkları hizmetten yedikleri köfteden memnun kalıyorlar, bu bizi onure ediyor. Yorulduğumuz halde, ben yorulmuyorum, insanları seviyorum, hizmet etmeyi seviyorum.

Köfteci Ali

ALİ KURT’U ALİ KURT YAPAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Adam gibi adam olacaksın. Allah’ıma şükürler olsun bende de o özellikler var. Adam gibi adamım. Ayrıca dürüst olacaksın, namuslu olacaksın Allah herşeyi görüyor ve veriyor.

NEDEN SİZE ANTİBİYOTİK ALİ LAKABI TAKTILAR?

Bizim Akçaabat’ta köftecilerde köftenin haricinde dana pirzola olarak adlandırdığımız ızgaramız vardır. Bu dana pirzola sert olduğu için müşteriler bunu fazla tercih etmez. İlerleyen süreçte dana pirzola işine kendimi bir anda kaptırdım ve bu işe kendimi verdim. Şimdi bugün dâhil geldiğimiz süreçte Türkiye ve Trabzon bölgesini içine alırsak ve sayarsak dana pirzola işinde benim elime kimse su dökemez. On numara eti seçerim, eti işlerim, dinlendiririm sonrasında ızgarada pişiri,r müşteriye ikram ederim. Yani sert eti var dediğimiz dana etini işleyerek müşterilerimize sevdirdim. Bir yiyen bir daha geldiğinde özellikle antibiyotik niyetine dana pirzoladan istiyor ve müşterilerimiz memnun kalıyor yüzden lakabımı Antibiyotik Ali taktılar.